![Στην Ελλάδα δεν τσουγκρίζεις ποτήρια με νερό – Κάθε λαός έχει όμως τις δικές του παραδόσεις - Aftodioikisi.gr Στην Ελλάδα δεν τσουγκρίζεις ποτήρια με νερό – Κάθε λαός έχει όμως τις δικές του παραδόσεις - Aftodioikisi.gr](https://www.aftodioikisi.gr/wp-content/uploads/2017/10/pothria-1280x720.jpg)
Στην Ελλάδα δεν τσουγκρίζεις ποτήρια με νερό – Κάθε λαός έχει όμως τις δικές του παραδόσεις - Aftodioikisi.gr
Μικρασιατικός Πολιτιστικός Σύλλογος Μαυρολόφου Σερρών - ΤΟ ΤΣΟΥΓΚΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΟΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ Η ΕΥΧΗ "ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ" ! Μέρες γιορτινές αυτές που διανύουμε, με κοινωνικές συναθροίσεις, και με το φαγητό και το ποτό ,
Οινοπίων - Και εις άλλα εις υγείαν! Το τσούγκρισμα των ποτηριών έγινε κοινωνικό έθιμο από τότε που επινοήθηκε και εξαπλώθηκε το γυαλί, ιδίως μετά τα πρώτα χρόνια της Ρωμαιοκρατίας. Πιστεύεται όμως πως
![Από πού προήρθε το "τσούγκρισμα" των ποτηριών και η ευχή «εις υγείαν» ~ ialmopia.gr | Τοπική ηλεκτρονική εφημερίδα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας Από πού προήρθε το "τσούγκρισμα" των ποτηριών και η ευχή «εις υγείαν» ~ ialmopia.gr | Τοπική ηλεκτρονική εφημερίδα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας](http://4.bp.blogspot.com/-z0d6UVoiZNQ/VKxPsfJEecI/AAAAAAAAkJo/_DfJ2GKSbvQ/s1600/ArticleImage_170488-jpg.xpng.jpg)
Από πού προήρθε το "τσούγκρισμα" των ποτηριών και η ευχή «εις υγείαν» ~ ialmopia.gr | Τοπική ηλεκτρονική εφημερίδα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας
My market - Οι αρχαίοι Ρωμαίοι θεωρούσαν ότι το κρασί φέρνει απόλαυση σε όλες τις αισθήσεις, εκτός από την ακοή. Γι' αυτό και πρώτοι εκείνοι ξεκίνησαν το έθιμο του τσουγκρίσματος των ποτηριών!
Roussas WINE - Γιατί τσουγκρίζουμε τα ποτήρια μας? Το να τσουγκρίζουμε τα ποτήρια μας είναι μια από τις καθιερωμένες παραδόσεις που όλοι κάνουμε χωρίς να το σκεφτούμε. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το τσούγκρισμα
![Έτσι τσουγκρίζουν τα ποτήρια τους οι λαοί της Ευρώπης! –Το ξέρατε πως το έθιμο της πρόποσης ξεκίνησε στην Αρχαία Ελλάδα; Έτσι τσουγκρίζουν τα ποτήρια τους οι λαοί της Ευρώπης! –Το ξέρατε πως το έθιμο της πρόποσης ξεκίνησε στην Αρχαία Ελλάδα;](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2014/03/cincin3.jpg)